Hayvan ve Doğa Sevgisi Eğitimi

Medeni bir toplum olabilmenin en büyük bileşeni doğaya, hayvanlara ve diğer insanlara duyulan sevgi ve saygıdır. Söz konusu değerlerin insanlara kazandırılması gerekir. Söz gelimi bir öğrencinin sokak hayvanlarıyla duygusal bir bağ kurabilmesi için ona hayvanları sevmeliyiz demek ve panoya hayvan resimleri asmak farkındalık yaratmaktan öteye gitmez. Bu bağın kurulması için öğrencinin sokakta üşüyen hayvanlara yiyecek vermesi ve bu yardımın onlarda oluşturduğu mutluluğu gözlemlemesi gerekmektedir.

Bu amaçla örneğin “Hayvan Sevgisi” dersi kapsamında öğrencilerin hayvan barınaklarına götürülmesi hem öğrencilerin sevgi ve paylaşma duygularını geliştirecek hem de yaşamak için bizlere ihtiyaç duyan hayvanların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır. Bu çalışmalarda çocuklara sokak hayvanlarına koruyucu yaklaşım davranışları kazandırılmasına yönelik hayvan sevgisi ve ilgili yasal çerçeveler çocukların düzeyine uygun olarak verilecektir. Ayrıca bu eğitimde çocukların hayvanlara yönelik sevg i ve merhamet duygularının arttırılması hedeflenmektedir”

Küpesi olan köpek ne anlama geliyor? , Yaklaşmamamız gereken hayvanlar hangileridir? , Saldırgan köpek gördüğümüzde nasıl davranmalıyız? , Sahiplenme sorumluluk gerektirir. Hayvanların da insanlar gibi duygularının olduğunu ve sahiplendiğimiz hayvanı canımız sıkılınca bırakmamamız gerektiği ile ilgili konular da işlenecektir.

Hayvan ve Doğa Sevgisi

Hayvan ve Doğa Sevgisi

Hayvan ve Doğa Sevgisi